Select your language

Adresa
Hamdije Ćemerlića 2.
71000 Sarajevo
Telefon / Fax
+387 33 214-481
+387 33 556-905
Email
info@arhivfbih.gov.ba

4.jpg

U prepunoj sali JU OŠ „Osman Nakaš“ Sarajevo, 09. maja 2025. godine, otvorena je izložba Arhiva Federacije „Underground-Pod zemljom“, povodom tri decenije od genocida u Srebrenici

Izložba je posvećena žrtvama presuđenog genocida u Srebrenici, prikazujući razmjere zločina sadržane u 30 fotografija iz 14 masovnih grobnica, iz fonda Arhiva Federacije i Memorijalnog centra Srebrenica.

Organizatori izložbe su Arhiv Federacije i JU OŠ „Osman Nakaš“ Sarajevo, a u oraganizaciji otvaranja izložbe su, pored Arhiva i Škole, učestvovali Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Kantonalno ministarstvo obrazovanja, BH Telekom, New Event i Hor Rejjan.

Otvaranju izložbe prisustvovali su predstavnici vlasti, akademske i prosvjetne zajednice, javne ličnosti, porodice žrtava genocida, majke Srebrenice i drugi.

Prepoznavši važnost događaje koji afirmiraju kulturu sjećanja, na otvaranju izložbe obratili su se: Marko Antonio Brkić, pomoćnik federalne ministrice obrazovanja i nauke, Mirela Osmanović, asistentica za međunarodnu saradnju Memorijalnog centra Srebrenica, Ramiza Gurdić, majka Srebrenice, Edin Đedović, direktor JU OŠ „Osman Nakaš“ Sarajevo te Hajrudin Ćuprija, direktor Arhiva Federacije.

1111.jpg

Direktor Arhiva Federacije, mr. sc. Hajrudin Ćuprija, pozivajući se na tekst Rezolucije o genocidu u Srebrenici koji je usvojila Generalna skupština Ujedinjenih nacija, istakao je važnost institucionalne memorizacije i osude genocida, počevši od prosvjetnih ustanova i pedagoškog pristupa historiji, a u cilju sprječavanja negiranja i iskrivljivanja činjenica, te pojave genocida u budućnosti.

„Ako nismo mogli da spasimo žrtve, moramo da spasimo istinu o njima. A istina je sljedeća. Za samo sedmicu dana, Vojska Republike Srpske je pogubila 8.372 civila, muškarca i dječaka Bošnjaka u Srebrenici i oko nje. Preko 25.000 žena i djece, od kojih su brojni prijavili silovanje i zlostavljanje od strane vojnika Vojske Republike Srpske, istovremeno je deportovano“ poručio je direktor Ćuprija, te dodao određene pojedinosti o svirepim egzekucijama i nastanku masovnih grobnica.

Također, direktor Ćuprija je zajedno sa direktorom JU OŠ „Osman Nakaš“ Sarajevo, Edinom Đedovićem, pozvao institucije, posebice kulturne i odgojno-obrazovne, da doprinesu kulturi sjećanja i čuvanja utvrđenih činjenica putem sistemskog i programskog djelovanja. Važno je istaknuti da je JU OŠ „Osman Nakaš“ Sarajevo, prva prosvjetna ustanova koja je na ovakav način, dostojan pogubljenim, ali i preživjelim žrtvama, obilježila trideset godina od genocida u Srebrenici.

Događaj je upotpunjen programom učenika Škole, koji su svojim nastupom odali počast žrtvama i doprinijeli kulturi sjećanja.

Ova izložba je poziv na svijest o vlastitoj prošlosti, ali i poziv na budnost te podstrek javnosti i institucijama da na pravi i dostojan način obilježe tri decenije od genocida u Srebrenici.

11111111.jpg

22222222222.jpg

444444444.jpg

33333333.jpg

55555555.jpg

666666666.jpg

77777777.jpg

99999.jpg

http://arhivfbih.gov.ba/toto-macau/