Select your language

Adresa
Hamdije Ćemerlića 2.
71000 Sarajevo
Telefon / Fax
+387 33 214-481
+387 33 556-905
Email
info@arhivfbih.gov.ba

RODNI LIST HILJADUGODIŠNJE BOSANSKE DRŽAVE

 

(Srebrenik, 29. avgusta 2015.) U starom gradu Srebreniku danas je otvorena izložba Arhiva Federacije  Bosne i Hercegovine iz Sarajeva „Bosna u vrijeme Kulina bana“.
Šesnaest eksponata govore o vremenu srednjovjekovne bosanske države i njenom vladaru Kulinu banu koji  je  na današnji dan 29. avgusta 1189. napisao čuvenu Povelju Kulina bana,  čiji se originali čuvaju u Dubrovačkom arhivu i u Senkt Petersburgu.
Govoreći  o značaju Povelje Kulina bana  direktor Arhiva Federacije  mr. Adamir Jerković je kazao da je to prvi diplomatski akt  i rodni list bosanske državnosti napisan na narodnom bosanskom jeziku.
„Podsjećajući na Kulina bana mi svjedočimo našu hiljadugodišnju povijest i optimizam koji je vladao na bosanskom dvoru u pogledu budućnosti države. U postupku Kulina bana koji se morao odreći bogumilstva 1203.  treba posmatrati bosansku mudrost da se ne udara glavom o tvrd zid ako to neće donijeti nikakav rezultat. Pametnije je bilo čekati, odreći se jedne ideje zbog najvažnijeg interesa - očuvanja države“, rekao je Jerković i dodao „da tako i mi danas sa mudrošću moramo pristupati aktuelnoj bosanskoj i evropskoj stvarnosti, svjesni da nekada treba negdje popustiti, nekada negdje zategnuti, sve dok ne doðemo do željenog cilja. A željeni cilj je Bosna i Hercegovina, slobodna zajednica ravnopravnih naroda koji žive i rade u njoj, rekao je izmeðu ostalog Adamir Jerković, direktor Arhiva Federacije Bosne i Hercegovine, podržavši ideju da se Komplekst Starog grada Srebrenika pretvori u Spomen državnosti Bosni i Hercegovini.
U prigodnom programu posvećenom Kulinu banu govorili su još direktor „Preporoda“ u Srebreniku  Nermin Tursić,  profesor Pravnog fakulteta u Tuzli dr. Edib Mutapčić i Mirza Suljagić,  koji su  zahvalili Arhivu Federacije za pomicanje nezavisne i slobodne Bosne i Hercegovine. Sva trojica su istakli  da je Bosna još u 12. vijeku imala ureðenu državu i instituciju suverenog vladara.
U prigodnom programu koji je prireðen na Kuli Starog grada učestvovali su Ali Muhedinović i učenice Mješovite srednje škole  i Prve osnovne škole  Srebrenik, koje su pripremile profesorice bosanskog jezika Nasiha Avdić, Kimeta Buševac i Alma Bajraktarević.
Izložba „Bosna u vrijeme Kulina bana“, čiji je autor Admir Hadrović,  biće narednih dana prenesena u Dom kulture Srebrenik kako bi je vidjelo što više ljudi.  

mr. sci. Adamir Jerković govori o značaju Kulina bana u kulama starog grada Srebrenika. S njim mr. Nermin Tursić.

Učesnici Okuglog stola u Srebreniku

Veoma topao dan u Srebreniku

Učenice Mješovite srednje škole u Srebreniku

Veoma toplo vrijeme nije smetalo mnogim graðanima da  doðu na izložbu Bosna u vrijeme Kulina bana

Ali Muhedinović


 

http://arhivfbih.gov.ba/toto-macau/